Aktualności

9 maja 2018

Trwają zgłoszenia do konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom

fotolia.pl

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zaprasza gminy do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 10 sierpnia r.

Regulaminy oraz karty zgłoszenia do konkursu dostępne są tutaj.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie certyfikatów dla najlepszych gmin odbędzie się w dniach 13-15 września br. podczas największych rowerowych targów w Polce – Kielce Bike Expo. Laureaci oprócz certyfikatu i wyróżnień dla Gmin Przyjaznych Rowerzystom, w tym roku dzięki partnerom konkursu – będą mogli wyjechać z cennymi nagrodami dla gmin – m.in. rowerem elektrycznym od TrybEco (www.trybeco.com), których rowery przeszły pozytywnie wielki test wytrzymałościowy na mrozie (!), stacją naprawy rowerów od Ibombo (www.ibombo.com) – stacje, które odnaleźć można już w najdalszych zakątkach świata, takich jak m.in. – najwyższej przejezdnej przełęczy na świecie Khardung La (5364 m n.p.m.) w Indiach, czy nawet w Nepalu! Nie brakuje ich również w wielu polskich miastach!

Po raz trzeci gminy, które już trzykrotnie otrzymały certyfikaty będą mogły ubiegać się o Grand Prix! Najwyższe wyróżnienie konkursu przyznawane od 2016 roku.

Wszyscy laureaci dostaną również zaproszenie i możliwość zaprezentowania się na stoisku PTTK - Rowerem przez Polskę podczas Kielce Bike Expo, zupełnie za darmo przez cały czas trwania targów! Oznacza to że stoisko organizatora będzie dla nich! Oprócz tego wyróżnieni będą prezentowani w mediach i na stronach PTTK. Tak się nazywa wygranie promocji gmin wśród rowerowych (i nie tylko) turystów! Tym bardziej, że wśród nagród po raz kolejny znalazły się prezentacje panoramiczne nagrodzonych gmin, utworzone w formacie 3D, które prezentować będą atrakcje turystyczne – ufundowane przez Związek Powiatów Polskich.

Organizatorzy zachęcaja do udziału! Konkurencji większych, bogatszych a tym samym mających większe możliwości gmin nie należy się bać. Z myślą właśnie o takich zależnościach utworzono kategorie ze względu na wielkość i charakter gmin. Dla przykładu wielka Warszawa nie będzie konkurowała w żaden sposób choćby np. z Suwałkami, gdyż znajdą się w osobnych kategoriach. To sprawia, że każdy w swoich kategoriach ma szansę. Im lepiej przygotowane zostaną zgłoszenia, tym większe są szanse na promocję i otrzymanie tytułu Gminy Przyjaznej Rowerzystom…Zgłoszenie to laurka i promocja gminy na całą Polskę!

Idea stworzenia konkursu dla gmin powstała w 2012 roku podczas ustanowienia w Polskim Towarzystwie Turystyczno- Krajoznawczym - Roku Turystyki Rowerowej. Konkurs ma na celu zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów i stawiają na promocję aktywnego wypoczynku na rowerach. Tworzą rowerową infrastrukturę, pokazują się poprzez organizacje rowerowych imprez i akcji oraz stają się coraz bardziej przyjazne dla rowerowych podróżników. Wydają rowerowe przewodniki czy mapy.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie w regulaminie oraz na stronie www.narowerze.pttk.pl w zakładce Konkurs Gmina Przyjazna Rowerzystom 2018.

Do tej pory wśród laureatów konkursu znalazły się takie gminy jak m.in.: Józefów, Piotrków Trybunalski, Malbork, Leszno, Tczew, Białystok, Murowana Goślina, Kołobrzeg, Kościan, Szklarska Poręba czy Kruszwica.

Ton oraz prestiż konkursu nadaje jury, w skład, którego co roku wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Związku Powiatów Polskich oraz PTTK – organizatora konkursu.

Coraz częściej konkurs polecają i zachęcają do udziału między sobą same gminy. To pokazuje jak bardzo zadowolone są z udziału w konkursie. Bo sam konkurs to również okazja do nawiązania nowych znajomości i podjęcia współpracy. Jest przyczynkiem do wymiany doświadczeń między samymi gminami o inwestycjach rowerowych a być może początkiem współpracy do wspólnych rowerowych inwestycji.

Razem zmieniajmy rowerowe oblicze polskich miast i gmin!

Konkurs wspierają:

Patronaty honorowe pełnią:

  • Ministerstwo Sportu i Turystyki,
  • Polska Organizacja Turystyczna,
  • Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Związek Powiatów Polskich,
  • Związek Miast Polskich

Patroni medialni: miesięcznik „Rowertour”, miesięcznik bikeBoard, Wspólnota – pismo samorządu terytorialnego oraz monitor urzędowy.pl