Aktualności

23 listopada 2018

Posłowie pozytywnie o petycji ZPP

fotolia.pl

Sejmowa komisja przychyliła się do petycji Związku Powiatów Polskich w sprawie uregulowania zasad stwierdzania zgonu. Obecne przepisy w tym zakresie pochodzą z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Nie przystają do rzeczywistości. Pomimo wielokrotnych apeli strony samorządowej nie zostały przygotowane nowe regulacje. Posłowie przychyli się do postulatów ZPP i zdecydowali o skierowaniu do premiera dezyderatu w tej sprawie.

Sześćdziesiąt lat minęło i nic

Przepisy regulujące tryb postępowania w przypadkach stwierdzania zgonu zawarte są w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny z 1961 r. Nie przystają one zarówno do rzeczywistości, jaki i do innych aktualnie obowiązujących przepisów. Aby przekonać się, jak bardzo nie przystają wystarczy zacytować kilka „kwiatków”: o gromadzie, pielęgniarce zatrudnionej w wiejskim punkcie zdrowia, prezydium powiatowej rady narodowej, czy Milicji Obywatelskiej.

Związek Powiatów Polskich od kilkunastu lat apelował do kolejnych rządów o zmiany legislacyjne. W roku 2000 dokonana została pewna próba korekty. Ale nieudana. Przeprowadzono wówczas nowelizację ustawy wprowadzając do niej upoważnienie dla ministra do wydania właściwego rozporządzenia. Jednak ponieważ zabrakło w tym upoważnieniu stosownych wytycznych, to w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego doszło do naruszeniem zasad poprawnej legislacji i sprzeczności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2017 Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało przygotowanie nowej ustawy. Jednak na zapowiedziach się skończyło. Po roku od deklaracji projekt nie ukazał się. Mało tego, jego przygotowanie przesunięto na pierwszy kwartał 2019 r.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.