Aktualności

8 stycznia 2019

Ludwik Węgrzyn: Nowa ustawa o dochodach JST jednym z wyzwań na 2019 rok

Zapraszamy do lektury wywiadu z Ludwikiem Węgrzynem, prezesem Zarządu Związku Powiatów Polskich, w którym podsumowuje ubiegły rok i mówi o wyzwaniach w 2019 roku. Między innymi o kwestii dróg samorządowych w kontekście nowego funduszu.

Jaki dla samorządów powiatowych był miniony rok kalendarzowy?

Rok 2018 był rokiem niezłym, ale jednocześnie trudnym oraz wymagającym wielu niestandardowych działań.

Po pierwsze był to rok wyborczy. Wybory te odbyły się w oparciu o nowe przepisy. Zmiany w zakresie długości i powtarzalności kadencji były dla samorządowców bardzo ważne. Jednocześnie, co trzeba sobie otwarcie powiedzieć, m.in. wybory przyczyniły się do realizacji wielu inwestycji.

W niektórych miejscach do miesięcy jesiennych nie były uruchomione pieniądze unijne na inwestycje w powiatach. Pierwsze środki pojawiły się dopiero pod koniec września. To wymusiło nadmierną aktywność na rynku, a co za tym idzie wygórowane ceny. Na wysokie koszty, poza faktem nawarstwienie się inwestycji, wpłynął także wzrost cen materiałów budowlanych oraz problemy na rynku pracy z pozyskaniem pracowników.

Dzisiaj od małych inwestycji zaczynając a na dużych kończąc, nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie ich cena końcowa. Trzeba też przyznać, że w 2018 roku środków, które otrzymały powiaty w formie udziałów w PIT było więcej niż zakładano. Natomiast, przynajmniej w powiecie bocheńskim, całkowicie zawiódł CIT. Dochody z tego tytuł nie były znaczące.

Mówiąc o pieniądzach, nie sposób chyba nie wspomnieć o obniżkach wynagrodzeń samorządowców?

Dotknęło nas to na koniec kadencji. Ponieśliśmy odpowiedzialność za cudze czyny. Ograniczenie wynagrodzeń o 20 proc. to precedens niespotykany w czasach nowożytnej administracji. Przyzwyczailiśmy się do braku podwyżek. Ale obniżki… Ciężko to komentować. Przecież odpowiedzialna praca, wymagająca naprawdę dużego zaangażowania, która nie ogranicza się do kodeksowych 8 godzin dziennie powinna być odpowiednio nagradzana. Prawo do godziwego wynagrodzenia gwarantuje Kodeks Pracy. A jaka jest praktyka…

Dalsza część wywiadu dostępna jest na portalu Forum Samorządowe.