Aktualności

21 lutego 2019

V Europejski Kongres Samorządów już na początku kwietnia w Krakowie

W kilka miesięcy po wyborach samorządowych, na kilka miesięcy przed polskimi wyborami parlamentarnymi i wyborami do Parlamentu Europejskiego, Kraków już po raz piąty będzie gościć najważniejszych polityków, samorządowców, przedstawicieli biznesu i lokalnych liderów. 

Czas i znaczenie zbliżającego się Kongresu są szczególne ze względu na spodziewane pierwsze podsumowania dotychczasowej pracy wybranych przed kilku miesiącami lokalnych władz. Ponadto, format tego największego w Europie Środkowo – Wschodniej spotkania samorządowców umożliwia  dyskusję w szerszym kontekście, dotyczącą nie tylko wyzwań, z jakimi mierzą się samorządy w Polsce i w Europie, ale także obszarów, w jakich potrzebna jest współpraca z władzą centralną, przedsiębiorcami,  jednostkami naukowymi i organizacjami pozarządowymi.  

W  V Europejskim Kongresie Samorządów weźmie udział około 2 tysiące uczestników z niemal 40 krajów świata. Liczne, ponad 100-osobowe grono dziennikarzy relacjonuje ponad 60 wydarzeń, które znajdują się w jego programie. Wśród najważniejszych punktów programu jest także gala wręczenia nagród w konkursie na najlepszych samorządowców W ubiegłym roku najlepszą wiejską gminą zostały Kobierzyce. Tytuł najlepszej miejsko-wiejskiej gminy trafił do gminy Dziwnów. Nagroda dla najlepszego powiatu powędrowała do powiatu pruszkowskiego. Najlepszym miastem na prawach powiatu zostały Gliwice, a najlepszym miastem Legionowo. Specjalna nagroda – Złoty Klucz tygodnika „Wprost” powędrowała do Nowej Soli.

Dyskusje tradycyjnie są prowadzone w ramach ścieżek tematycznych: Finanse, Społeczeństwo, Innowacje, Gospodarka, Środowisko oraz Biznes i Samorząd. Swoją obecność na kongresie potwierdzili między innymi: Zdzisław Krasnodębski, Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Davit Gabaidze, Przewodniczący Rady Najwyższej Autonomicznej Republiki Adżarii (Gruzja),  Risto Poutiainen, Gubernator Północnej Karelii (Finlandia), Olga Germanova, deputowana Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej i przewodnicząca Union of Women of Russia, Gianfranco Miccichè, przewodniczący Zgromadzenia Regionalnego Sycylii, w latach 2005-2006 minister ds. rozwoju i spójności terytorialnej Włoch, Guillermo Ramirez Martin, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Europejskich Regionów Granicznych, Niemcy, Eva Hallström, radna regionu Värmland, członkini oraz przewodnicząca Komisji ds. Energii i Klimatu Zgromadzenia Regionów Europy (Szwecja).

W ubiegłym roku bardzo wiele uwagi poświęcono konieczności modyfikacji ustawodawstwa i rozszerzenia uprawnień samorządów oraz potrzebie ułożenia na nowo relacji pomiędzy państwem a samorządem.  Tegoroczny Kongres będzie okazją do zmierzenia się z odpowiedzią na pytanie, na ile się to udało. W myśl motta  „Samorząd – razem dla przyszłości” spodziewana jest pogłębiona dyskusja wokół rozwiązywania takich kwestii, jak alternatywne źródła finansowania rozwoju polskich regionów w kontekście nowej perspektywy finansowej UE, finansowanie współpracy transgranicznej, współpraca samorządów z ośrodkami badawczo-rozwojowymi, inwestycje w smart-rozwiązania, czy możliwości integracji migrantów.  

Uczestnicy Kongresu będą również wspólnie definiować „miasto przyjazne mieszkańcom”, jak rozwijać turystykę w regionach o bogatym dziedzictwie historycznym, jak walczyć ze smogiem oraz jak z sukcesem prowadzić „srebrną politykę” (politykę senioralna) i wspierać profilaktykę zdrowotną w obliczu nasilających się zagrożeń cywilizacyjnych. To tylko wybrane kwestie spośród bogatej problematyki, którą zawarto w agendzie.

Prezydent Miasta Krakowa - gospodarza Kongresu, prof. Jacek Majchrowski, tak mówi o wydarzeniu: „Europejski Kongres Samorządów nie porusza tematów abstrakcyjnych, akademickich. Mówimy o sprawach życia w miastach, ich rozwoju, codzienności, a więc o czymś, co jest bardzo realne i bliskie każdemu z nas. Współorganizujemy Kongres, ponieważ w wielu tych dziedzinach życia miasta czujemy się liderem, uważamy, że mamy czym się dzielić, a jednocześnie jesteśmy ciekawi przemyśleń osób z zewnątrz”.   

Organizatorem Europejskiego Kongresu Samorządów jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, która jest również organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy. Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy, Zygmunt Berdychowski jasno definiuje kierunek dyskusji o przyszłości samorządu: „Samorząd musi wykonywać coraz więcej zadań i w ślad za tym otrzymywać coraz więcej środków na ich realizację. Ale nie mogą to być dotacje, lecz dochody własne. Musi działać samodzielnie”.

Wydarzenie odbędzie się 8-9 kwietnia 2019 w Centrum Konferencyjnym ICE w Krakowie.

Wszelkie informacje o V Europejskim Kongresie Samorządów  oraz link do rejestracji znajdują się na stronie internetowej www.forum-ekonomiczne.pl

Partnerem tego wydarzenia jest m.in. Związek Powiatów Polskich.