Aktualności

5 marca 2019

Relacja z konferencji prasowej w sprawie sytuacji w służbie zdrowia

Ryczałt, który nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb; brak zapłaty za nadwykonania; brak personelu medycznego; wzrost wynagrodzeń, na który nie zapewniono środków - to realia polskich szpitali powiatowych. Jeśli rząd nie zmieni podejścia do ich funkcjonowania, grozi im likwidacja.

Mówiono o tym podczas konferencji dotyczącej sytuacji szpitali powiatowych, która odbyła się 5 marca w Warszawie.

Spotkanie zorganizował Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) oraz Związek Powiatów Polskich (ZPP) po to, aby pokazać do czego, ich zdaniem może doprowadzić szpitale brak zmiany w kierunku myślenia i działania rządzących.

Fala roszczeń

- Szpitale powiatowe są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. I powoli przestajemy sobie radzić z tą sytuacją. Cały czas uważamy, że bez zmiany sposobu finansowania procedur wykonywanych w szpitalach powiatowych po prostu część szpitali się zamknie I to nie są słowa, które rzucam na wiatr. – mówił Waldemar Malinowski, prezes Zarządu OZPSP. Jak tłumaczył, organy założycielskie nie będą w stanie poradzić sobie ze stratą finansową. – W naszym mniemaniu te starty pojawiły się przede wszystkim wraz z brakiem obiecanych podwyżek wynagrodzeń.

Tłumaczył, że minister zdrowia obiecał podwyżki pielęgniarkom, lekarzom na etacie, czy ratownikom medycznym. To zaś spowodowało, że także inne grupy osób wykonujących zawody medyczne zaczęły żądać wyższych poborów. - To uruchomiło falę roszczeń płacowych praktycznie nie do pohamowania. – mówił szef OZPSP. Ponadto przypomniał, że ostatnio minister zdrowia obiecał podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych i rehabilitantów medycznych. Miało się to, jak mówił Waldemar Malinowski, odbyć przez przeceny świadczeń diagnostycznych w procedurach szpitalnych. Tymczasem, zdaniem OZPSP nie ma co przeceniać. A to dlatego, że świadczeń laboratoryjnych w procedurach nie ma. Muszą być przecenione świadczenia JGP.

Takich podwyżek dla diagnostów laboratoryjnych i rehabilitantów medycznych zdaniem Waldemara Malinowskiego nie będzie, jeśli Ministerstwo Zdrowia w całości nie przeceni procedur medycznych wykonywanych w szpitalach powiatowych.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.


Media o nas: