Aktualności

13 kwietnia 2019

V Europejski Kongres Samorządów już za nami. Wzięli w nim udział przedstawiciele ZPP

„Samorząd strategią dla przyszłości” to temat przewodni V Europejskiego Kongresu Samorządów, który odbył się 8-9 kwietnia w krakowskim Centrum Kongresowym ICE.

Podczas EKS odbyło się ponad 80 wydarzeń, w tym bloki programowe, raporty, panele, warsztaty, wykłady i prezentacje podzielone na 13 ścieżek tematycznych, a także uroczysta gala. W sumie w wydarzeniu wzięło udział ponad 2000 osób. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli Związku Powiatów Polskich.

Prezes Zarządu ZPP i jednocześnie starosta bielski (woj. śląskie) Andrzej Płonka wziął udział w panelu „Ile państwa, ile samorządu w zarządzaniu ochroną zdrowia?”. Razem z innymi uczestnikami zastanawiał się nad odpowiedziami na takie pytania jak:

Jak daleko nam do samorządowej ochrony zdrowia? Czy to optymalny kierunek dla polskiego systemu? Ile centralizacji, ile decentralizacji w systemie zarządzania ochroną zdrowia? Model regionalizacji ochrony zdrowia – czy jesteśmy gotowi na rewolucję, czy pragmatyczny postęp? Regionalne polityki zdrowotne, czy samorządy maja narzędzia do ich realizacji? Czy Wojewódzkie Rady Zdrowia to nowe rozwiązanie – od konfliktu interesów do współodpowiedzialności za efekty zdrowotne. Jak koordynować politykę inwestycyjną.

Dalsza cześć relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.