Aktualności

19 kwietnia 2019

Relacja z kwietniowego posiedzenia plenarnego KWRiST

23 projekty z pozytywną opinią, cztery z negatywną i 11 odesłanych na zespoły - to bilans marcowego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 17 kwietnia br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

Obradom współprzewodniczyli: Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Jan Grabkowski, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta poznański.

Ponadto Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Lucyna Sokołowska, członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego; Rudolf Borusiewicz, dyrektor biura ZPP oraz jego zastępca Grzegorz Kubalski.

O debacie oświatowej

Na początku posiedzenia strona samorządowa przedstawiła informację na temat II Samorządowej, która odbyła się 11 kwietnia br. w Warszawie.

Marek Olszewski, przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP przypomniał, że debata była bardzo ważnym spotkaniem, w którym uczestniczyło ponad 300 osób. - Nie tylko bieżąca sytuacja – protest nauczycieli -  skłoniła nas do organizacji debaty. – tłumaczył. Rozmowy o polskiej edukacji trwają od dawna, i jak mówił Marek Olszewski, ich celem jest poprawa jej jakości, finansowania zadań oświatowych. – W tej chwili w wielu samorządach subwencja przestała wystarczać na wynagrodzenia dla nauczycieli, a przecież mniej więcej 80 proc. subwencji powinno być na to przeznaczone. – podawał. Oznacza to, że sytuacja się pogarsza i nie zostały wprowadzone mechanizmy, aby ją poprawić. - Chcielibyśmy oddzielić bieżącą politykę od kwestii przekształcania polskiej edukacji, poprawiania systemu polskiej edukacji, poprawiania warunków – także finansowych – w jakich samorządy wypełniają to zadanie własne w postaci prowadzenia szkół. – mówił Marek Olszewski. Debata zakończyła się sformułowaniem apelu, który na posiedzeniu plenarnym KWRiST strona samorządowa wręczyła stronie rządowej. Na temat debaty pisaliśmy tutaj. Z treścią apelu można zapoznać się tutaj.

W odpowiedzi minister Paweł Szefernaker przypomniał, że pod koniec tygodnia premier rządu wskaże jaka będzie formuła okrągłego stołu, przy którym toczyć się ma rozmowa na temat oświaty. Jak mówił, będzie prowadzona debata ponad politycznymi podziałami. Taka debata ma doprowadzić do tego, aby zmiany były akceptowalne dla wszystkich środowisk. - Naturalne jest, że do udziału zaproszeni będą przedstawicieli samorządów. O szczegółach poinformuje premier. Będzie to miejsce, gdzie postulaty apelu będą dyskutowane. – podawał minister.

Prezydent Sopotu Jacek Karnowski poprosił rząd o pilną rozmowę z nauczycielami. - Nie można mówić tylko o okrągłym stole, przy tak poważnym strajku, kiedy tak duża i ważna grupa zawodowa odchodzi od stanowisk pracy. Prosimy o nieprzerywanie negocjacji nawet w okresie świątecznym. – apelował.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.