Aktualności

13 czerwca 2019

Czerwcowy Zespół Zdrowia KWRiST

fotolia.pl

11 czerwca 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST.

Posiedzenie poprzedziła prawie dwugodzinna dyskusja na temat ewentualnych możliwości zmian w zasadach funkcjonowania ryczałtu. Strona samorządowa wskazała, że baza ryczałtowa z 2015 r. jest nieadekwatna do obecnej sytuacji. Sztywno ustalony ryczałt nie daje możliwości jego wzrostu związanego między innymi z podwyżkami płac. Przykładowo Szpital Powiatowy w Żywcu wykonuje 120% zadań, a finansowanie dostaje tylko na 80% z nich. Tymczasem szpitale poza sieciowe dostają 100% za nadwykonania. Obecnie obowiązujący system premiuje te szpitale, które nie wykonują 100% normy wynikającej z kontraktu.

Prezes NFZ wskazał przyczyny dla, których został wprowadzony ryczałt. Szpitale bez porozumienia z płatnikiem tworzyły nowe oddziały wysoko wyspecjalizowane, wymuszając na płatniku płacenie za te procedury. Polscy obywatele przeznaczają 9% dochodów na zdrowie, to zdecydowanie mniej niż  w innych krajach. Dziś wartość ryczałtu zależy od historii danego szpitala - mechanizm ten zatrzymał tworzenie nowych oddziałów lub uruchamianie wysokospecjalistycznych procedur we wszystkich szpitalach. Trzeba pamiętać, że środki NFZ są mocno ograniczone, podobnie jak możliwości kadrowe - jest za mało lekarzy i personelu medycznego.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.