Aktualności

28 czerwca 2019

Relacja z czerwcowego posiedzenia plenarnego KWRiST

94 projekty z pozytywną opinią, trzy z negatywną a 15 odesłanych na zespoły robocze – to bilans ostatniego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 26 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

Obradom współprzewodniczyli: Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Związek Powiatów Polskich reprezentowali: Lucyna Sokołowska, członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego oraz Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura ZPP.

Znaczenie Komisji

Było to pierwsze posiedzenie Komisji z udziałem nowej szefowej resortu spraw wewnętrznych i administracji Elżbiety Witek.

- Komisja Wspólna to bardzo ważne gremium. Zdaję sobie sprawę z tego, że pewnie często dochodzi tutaj do gorących dyskusji, bo nie może być inaczej. Zawsze muszą się ścierać różne poglądy, żeby wypracować wspólne stanowisko, ponieważ działamy we wspólnym celu, czyli dla dobra państwa, także samorządów, czyli obywateli - tych którzy są na dole, nie tylko tutaj centralnie. W związku z tym taka dyskusja, czasami nawet bardzo gorąca i trudna w niektórych przypadkach, jeżeli się kończy-  a wiem, że w ponad 95 proc. kończy się wypracowaniem wspólnego stanowiska - najlepiej świadczy o tym, że ten zespół rządowo-samorządowy jest naprawdę potrzebny – powiedziała minister Elżbieta Witek.

Rekompensaty dla JST

Następnie Krzysztof Żuk przekazał szefowej MSWiA Apel Strony Samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego o wprowadzenie mechanizmu rekompensaty wyrównującej jednostkom samorządu terytorialnego ubytek dochodów z tytułu propozycji zmian  w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i zmian w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.