Aktualności

28 maja 2020

Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka w wywiadzie dla Prawo.pl Jubileuszowe refleksje

Coraz bardziej odchodzimy od modelu organizacji państwa subsydiarnego. I nie chodzi tylko o bezpośrednie odbieranie kompetencji – choć ono też ma miejsce. Częściej zmiany przeprowadzane są w białych rękawiczkach przez narzucanie coraz bardziej szczegółowych standardów i procedur świadczenia usług – mówi Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich. I dodaje, że zadanie co prawda pozostaje własne, ale pole decyzyjności samorządu jest mocno zredukowane.

Katarzyna Kubicka-Żach: Obchodzimy 30-lecie samorządu terytorialnego. Jakie główne sukcesy samorządności są pana zdaniem najważniejsze, zwłaszcza w odniesieniu do założeń, jakie były u podstaw tworzenia samorządu?

Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich, starosta bielski: Sukces należy wymienić jeden – nie dlatego, że nie ma czego wymieniać tylko dlatego, że jest on fundamentalny, odpowiadający sensowi istnienia samorządu. Sukcesem tym jest przede wszystkim zmienienie oblicza naszych miejscowości, miejsc, gdzie żyjemy przez te mijające 30 lat. Ogromny postęp w zakresie infrastruktury i jakości życia był w dużej mierze zasługą samorządu terytorialnego. Porównanie z sąsiadującymi krajami dobitnie to pokazuje.

Zachęcamy do lektury pełnej treści wywiadu, który dostęny jest na Prawo.pl