Aktualności

23 lipca 2020

Powiat jeleniogórski zostanie powiatem karkonoskim

https://pixabay.com

Na stronie rządowego centrum legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zmiany nazwy powiatu jeleniogórskiego na powiat karkonoski. Zmiana nazwy ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2021 r.

Rada Powiatu Jeleniogórskiego we wniosku podnosi, iż działania zmierzające do zmiany nazwy powiatu podejmowane są ze względów identyfikacyjnych i promocyjnych, ich celem jest jednoznaczne utożsamienie objętego granicami powiatu regionu z pasmem Karkonoszy, stanowiącymi jedną z największych atrakcji turystycznych regionu, a nie wyłącznie z miastem Jelenia Góra, które nie wchodzi w skład powiatu, a jest jedynie siedzibą władz powiatu. Współpraca gmin powiatu jeleniogórskiego doprowadziła do stworzenia m.in. „Marki Karkonosze”, w ramach, której podejmowane są działania promocyjne całego regionu m.in. na tragach turystycznych w kraju i za granicą. Zmian nazwy powiatu byłaby dopełnieniem podejmowanych dotychczas wspólnych działań.

W skład powiatu jeleniogórskiego wchodzą: miasta -  Karpacz, Kowary, Piechowice, Szklarska Poręba oraz gminy wiejskie - Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn, Stara Kamienica.

Z całością rozporządzenia można zapoznać się tutaj.