Aktualności

31 października 2020

Spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim

źródło: KPRM (fot. Krystian Maj)

Dzisiaj w trybie nadzwyczajnym, w praktyce z dnia na dzień, zostało zorganizowane spotkanie strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z Premierem Mateuszem Morawieckim. Cieszy fakt, że miało miejsce; ubolewać jedynie należy, że ma miejsce dopiero teraz.

Z ramienia Związku Powiatów Polskich w spotkaniu uczestniczyli: Andrzej Płonka, Prezes Związku oraz Grzegorz P. Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura.

Głównym tematem spotkania, było ustalenie trybu działania administracji samorządowej w najbliższych tygodniach. Zapowiedziane wczoraj przez Premiera przejście administracji na tryb zdalny mogło bowiem dotyczyć bezpośrednio jedynie administracji rządowej. W odniesieniu do samorządu terytorialnego niezbędne są decyzje kierowników poszczególnych urzędów - a do tych potrzebna jest odpowiednia podstawa prawna. Ustalone zostało, że propozycje konkretnego brzmienia przepisu upoważniającego zostaną sformułowane w trybie roboczym przez weekend i wydane w formie rozporządzenia w poniedziałek. Umożliwi to przejście poszczególnych urzędów gmin i starostw powiatowych w tryb pracy hybrydowej. Generalnie przepis ma zostać skonstruowany w ten sposób, by zasadą było realizowanie pracy zdalnej przez wszystkich pracowników - z wyłączeniem tych, którzy muszą wykonywać zadania kluczowe z punktu widzenia obywateli bezpośrednio na miejscu.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć