Aktualności

10 listopada 2020

O systemie ochrony zdrowia, edukacji i finansach podczas wideokonferencji Zarządu ZPP

10 listopada odbyła się kolejna wideokonferencja Zarządu Związku Powiatów Polskich. Przewodniczył jej Prezes Zarządu, Andrzej Płonka.

Kwestią najważniejszą, która była dyskutowana to sytuacja służby zdrowia wobec trwającej pandemii. Omówiono pomysł przydzielania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej do szpitali, w celu wskazywania wolnych łóżek covidowych.

Dyrektor Biura ZPP Rudolf Borusiewicz wraz z Bernadetą Skóbel zdali sprawozdanie ze spotkania strony samorządowej Zespołu ds. zdrowia. Rudolf Borusiewicz zasygnalizował, że Ministerstwo Zdrowia odniosło się do propozycji wynagrodzenia w kwocie 100 zł dla lekarzy POZ, którzy jeździliby stwierdzać zgon. Póki co Ministerstwo nie planuje wprowadzenia powyższego rozwiązania. Podkreślił interwencję Związku Powiatów Polskich, by rozwiązać rosnący problem wypisania aktu zgonu. Z kolei Bernadeta Skóbel mówiła o ustaleniach Zespołu, tj. o wspólnym piśmie korporacji samorządowych strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które zostanie wysłane do osób zarządzających ochroną zdrowia w Polsce. Będzie w nim zawarta prośba o spotkanie, w którym udział wziąłby też Minister Zdrowia. Na spotkaniu tym Związek Powiatów Polskich będzie odpowiedzialny za przedstawienie sytuacji w szpitalach oraz temat stwierdzania zgonu.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.