Aktualności

1 grudnia 2020

W przeciwieństwie do premiera my wiemy, co się naprawdę w Polsce dzieje - wywiad z Prezesem ZPP

Pierwsza fala zakażeń, którą przeżywaliśmy w marcu i kwietniu, to był okres chaosu, ponieważ nikt nie wiedział, czym jest COVID-19. Już wtedy mówiliśmy rządowi i mówimy nadal, że chcemy być partnerem i oczekujemy bliskiej współpracy. Chcemy wykonywać polecenia, ale rządowe decyzje powinny być na bieżąco konsultowane z organizacjami samorządowymi. Do dzisiaj takich konsultacji nie ma – mówi Andrzej Płonka, starosta bielski, prezes zarządu Związku Powiatów Polskich.

Związek Powiatów Polskich w przyjętym na początku listopada stanowisku zarzucił rządowi „brak jasnej i jednolitej strategii walki z epidemią” oraz pomijanie konsultacji z samorządami. Jednak rządzący odbijają piłeczkę mówiąc, że szpitale będące w gestii powiatów i miast na prawach powiatu nie zostały przygotowane właśnie przez samorządy, a jako przykład podają byłego już wiceprezydenta Warszawy odpowiedzialnego za ochronę zdrowia, który zamiast pilnować obowiązków, wsiadł do samolotu i poleciał na wczasy na Maderę.

Różnica zdań, a może i spór między władzą a samorządami, jest i był zawsze, trzeba to po prostu przyjąć do wiadomości. Ten spór dotyczy m.in. zadań, które obligatoryjnie musimy realizować, a na które nie otrzymaliśmy środków finansowych. Mówimy tu o niedofinansowanych szpitalach powiatowych, malejącej subwencji oświatowej, czy w końcu o realizacji zadań rządowych bez pieniędzy. Musimy tylko pilnować, żeby nie dochodziło do zbytniego rozdźwięku, a współpraca nie była zagrożona. Trudno mi się odnosić do sytuacji prezydenta Warszawy, bo prezydenci dużych miast, choć reprezentują samorząd, jednak są bardziej politykami niż samorządowcami. Nie chcę nikogo dotknąć tym stwierdzeniem, ale powiaty i gminy, gdzie mamy bezpośredni kontakt z mieszkańcami przychodzącymi do nas do urzędów czy spotykanymi na zebraniach, to trochę inny rodzaj samorządu. Do nas ludzie przychodzą z ulicy i mówią, jak oceniają załatwianie spraw, pytają, dlaczego coś jest zorganizowane tak a nie inaczej i nie traktują tego ulgowo. Ten bezpośredni kontakt i opinie mieszkańców są podstawą naszych stanowisk, także tego o braku rządowej strategii w zwalczaniu pandemii.

Dalsza część wywiadu w czasopiśmie WSPÓLNOTA.