Aktualności

24 grudnia 2020

Echa z prac Zarządu ZPP

23 grudnia odbyła się kolejna wideokonferencja członków Zarządu Związku Powiatów Polskich. Spotkaniu przewodniczył Prezes Zarządu ZPP, Andrzej Płonka. Starostowie omówili najistotniejsze kwestie dla funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.

Pierwszą poruszoną kwestią były szczepienia przeciwko COVID-19. Sprawą nierozwiązaną, a niezwykle ważną jest bowiem problem dowożenia na szczepienia osób, które nie będą w stanie dotrzeć samodzielnie. W zadanie to początkowo miały włączyć się gminy. Problemem jest jednak to, że rząd nie przykłada odpowiedniej wagi do tego, by program dowożenia ludzi na szczepienia był odpowiednio zharmonizowany. Do tej pory pojawiły się pomysły dowożenia ludzi do punktów szczepień wozami strażackimi. Zgłoszono też pomysł przewożenia autobusami szkolnymi. Wciąż nie pojawiły się jednak odpowiednie regulacje w tej sprawie.  

Członkowie Zarządu ZPP odnieśli się także do powracającej kwestii przeniesienia zarządzania szpitalami powiatowymi z powiatów na województwa. Cały czas ogromnym problemem jest brak informowania o nowych, pojawiających się nagle pomysłach.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.