Aktualności

13 maja 2022

Konferencji „Dziedzictwo i Rozwój” – Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego, 18-19 maja br., Markowa i Zarzecze

18 i 19 maja w Markowej i w Zarzeczu odbędzie się sesja zatytułowana „Edukacja dla Dziedzictwa i Rozwoju”. Wydarzenie odbędzie się w ramach Konferencji „Dziedzictwo i Rozwój” – Forum Muzeów i Samorządu Terytorialnego. Sesja jest organizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Sesje odbywające się przez dwa dni, w dwóch różnych lokalizacjach zamykają cykl programowy związany z obchodami 5-lecia Muzeum Polaków Ratujących Życie.

18 maja w godzinach: 10.00-19.30 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej (Markowa 1487), zaprezentowany będzie projekt „Muzeum w przestrzeni Markowej” realizowany wspólnie przez Muzeum Polaków Ratujących Żydów oraz Towarzystwo Przyjaciół Markowej i odbędzie się spotkanie Podkarpackiej Resursy Kultury Pamięci.

19 maja zaś, w godzinach 10.00-14.30 w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich (ul. Stanisława Gajeckiego 5, Zarzecze), zaprezentowana zostanie historia powstania i fenomen społeczny Muzeum Dzieduszyckich. Kulminacyjnym punktem Konferencji będzie inauguracja debaty programowej p.t: „Edukacja dla dziedzictwa i rozwoju”, dla której podstawę stanowi wykład profesora Michała F. Woźniaka, wygłoszony podczas poprzedniej sesji Konferencji, która obyła się w Warszawie, w Muzeum Niepodległości. Przewodnim tematem najbliższej sesji będzie: „Edukacja dla obywatelstwa”.

Sesja jest dedykowana pamięci Pani Izabeli z Bojanowskich Dzieduszyckiej, mistrzyni pracy organicznej, zasłużonej na polu samorządności obywatelskiej – w szczególności zaangażowanej w tworzenie dzieł i instytucji wspierających rodzinę oraz rozwijających edukację narodową – współtwórczyni Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Do wzięcia udziału w sesji zaprasza Związek Powiatów Polskich, który instytucjonalnie przewodniczy pracom Konferencji. Współorganizatorami są: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Towarzystwo Przyjaciół Markowej, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Potwierdzenie obecności należy przesłać do 17 maja br., na email: szkolenia@zpp.pl

Konferencja istnieje (początkowo pod nazwą Stała Konferencja: Muzeum i Samorząd Terytorialny) od 2013 r. Funkcjonuje ona w ramach systemu „Karty Solidarności” – instytucji powołanej do wspierania samorządności obywatelskiej i kultury solidarności. Ostatnia jej sesja odbyła się 3 marca br. w Muzeum Niepodległości w Warszawie.