Aktualności

26 stycznia 2023

Ukraina wciąż potrzebuje wsparcia

Za naszą wschodnią granicą trwa nieustanna agresja Rosji na Ukrainę. Te toczące się od niemal roku walki nadal napawają cały świat niepokojem. W tym trudnym dla tego kraju czasie jego mieszkańcy i obrońcy wciąż potrzebują dużego wsparcia.
Polacy jako naród stale pokazywali i nadal pokazują ogromne serce. Niosąc pomoc zarówno osobom uciekających z terenów Ukrainy, ale także tym, które musiały pozostać i bronić swojego kraju udowodniliśmy naszą solidarność. Pomoc humanitarna, w tym przy nieocenionej roli samorządów, a która to trafiła za granicę jest nieoceniona. 

Niestety wojna nadal trwa, a nasi sąsiedzi również teraz potrzebują stałego wsparcia.

Związek Powiatów Polskich aktywnie angażował się w pomoc Ukrainie uruchamiając procesy pozwalające na wspieranie sąsiadującego narodu. Poza udziałem w procesie legislacyjnym pozwalającym na pomoc uchodźcom Związek włączał się w koordynacje i informowanie o potrzebach zza wschodniej granicy.

Obecnie do Związku trafia kolejna prośba. Prezes Stowarzyszenia Prawników Ukraińskich prof. Wasyl Kostytsky, który w możliwy przez siebie sposób koordynuje wsparcie i przekazywanie pomocy humanitarnej dla Ukrainy, zebrał zapotrzebowanie i zaapelował o wsparcie. W przesłanej korespondencji zawarł listę rzeczy, które wciąż są niezbędne do walki z okupantem oraz przetrwania w obecnej rzeczywistości. Listę tę załączamy poniżej.

Wszystkie osoby, instytucje i inne podmioty, które mogą wesprzeć w pozyskaniu któregokolwiek elementu zawartego na liście i mają wolę udzielenia pomocy proszone są o bezpośredni kontakt z prof. Wasylem Kostytsky (e-mail: v.kostytsky@yahoo.com, tel. +48 788 835 358).


Załączniki