Aktualności

20 lutego 2023

Kongres Perły Samorządu, 1-2 czerwca 2023 r., Gdynia

To już jedenasta edycja rankingu Perły Samorządu. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi na odbywającym się 1 i 2 czerwca 2023 roku po raz siódmy Kongresie Perły Samorządu, organizowanym wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i Urząd Miasta Gdyni.

Dyskusje podczas Kongresu Perły Samorządu będą w istotnym stopniu skupione na finansach. Aby realizować swoje zadania oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców, samorządy muszą dysponować odpowiednimi środkami. Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat sprawiły, że stało się to szczególnie trudne. Kongres będzie okazją do dyskusji na temat wyzwań i niezbędnych zmian. Jak co roku, obok samorządowców organizatorzy zaprosili do niej również przedstawicieli administracji centralnej a także ekspertów.

Główne obszary tematyczne Kongresu będą pokrywać się z tymi, które znajdują się w centrum uwagi władz samorządowych i lokalnych społeczności. Uczestnicy porozmawiają o sprawach fundamentalnych – dochodach własnych samorządów, dotacjach i subwencjach oraz funduszach europejskich. Gdzie można szukać pieniędzy, jeśli w kasie ich nie ma?

Osobny wątek będzie dotyczył szpitali oraz ich kondycji finansowej i w tym kontekście prowadzenia bieżącej działalności. Zarządzający szpitalami oraz odpowiadający za ich funkcjonowanie codziennie muszą stawiać czoła wyzwaniom finansowym i organizacyjnym. Czy i jakie nowe rozwiązania są potrzebne?

Kolejnym tematem będzie sytuacja w oświacie i finansowanie edukacji. Pytanie, jak jest, a jaka powinna być rola samorządów. Co w systemie oświaty można w krótkim czasie zmienić, również w kontekście zmian demograficznych i napływu uchodźców z Ukrainy, na co postawić w długofalowej perspektywie?

Na Kongresie Perły Samorządu nie zabraknie również tematyki związanej z energetyką. Będzie on okazją do wymiany doświadczeń związanych z walką z wysokimi cenami. Co można zrobić, aby zmniejszyć wydatki? Co dalej z transformacją energetyczną i termomodernizacją? To niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone.

Kolejnym ważnym obszarem będzie współpraca z przedsiębiorcami i inwestorami. Zmiany w gospodarce, również tej globalnej, przyniosły nowe wyzwania ale i otworzyły przed Polską nowe szanse. Na jakie procesy w świecie biznesu i gospodarki samorządowcy powinni zwrócić szczególną uwagę?

Jak co roku w Gdyni oprócz nagród dla najlepszych gmin i włodarzy w rankingu Perły Samorządu wręczone zostaną wyróżnienia w rankingu Skarbnik Samorządu oraz w konkursie Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji.

Zachęcamy do udziału w Kongresie. Jesteśmy przekonani, że będzie dla wszystkich gości źródłem wiedzy i inspiracji. Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami, opiniami, wnioskami i postulatami.

Do zobaczenia w Gdyni!

Więcej informacji na stronie: https://www.gazetaprawna.pl/konferencje/perlysamorzadu2023/index.html 

Patronat instytucjonalny nad tym wydarzeniem sprawuje Związek Powiatów Polskich.