Aktualności

1 marca 2023

Panele VIII Europejskiego Kongresu Samorządów

6 i 7 marca 2023 roku w Mikołajkach odbędzie się VIII Europejski Kongres Samorządów (EKS). Kongres ten jest tworzony przez Instytut Studiów Wschodnich, który jest także organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu. EKS to inicjatywa dedykowana do rozwijania wątków samorządowych.

Jedną z głównych debat podczas tegorocznej edycji Kongresu będzie: „Przyszłość idei decentralizacji”. Jasny podział i delegowanie uprawnień na szczebel lokalny i regionalny w wielu krajach przynosi znakomite efekty oraz bodźce prorozwojowe. W jakim kierunku powinna zmierzać Polska? Jaka jest przyszłość decentralizacji w Europie?
Moderatorem dyskusji będzie Bogusław Chrabota – Redaktor Naczelny Rzeczpospolitej, a w roli panelistów wystąpią wyjątkowi eksperci m.in.: Francesco Tufarelli – Dyrektor Generalny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. Polityk Europejskich (Włochy), Jurij Hanuszczak – Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego (Ukraina), czy dr hab. Paweł Kowal, prof. ISP PAN.
Dyskutanci postarają się odpowiedzieć na pytania w jaki sposób poprawić sprawność funkcjonowania niezależnych samorządów oraz w jaki sposób implementować dobre praktyki z innych systemów. Zastanowią się nad stanem europejskich samorządów, czy zauważalna jest tendencja do centralizacji, czy wręcz przeciwnie, dominuje trend ku decentralizacji w samorządach? W jaki sposób ostatnie kryzysy w postaci pandemii, czy aktualnie wojny na Ukrainie wpływają na skuteczność działania samorządów. Czy podczas kryzysu państwa bezwzględnie dążą do centralizacji władzy, czy też lepsze efekty osiągają systemu, w których odpowiedzialność za decyzje delegowana jest na niższe szczeble zarządzania. Jaki system zarządzania najlepiej sprawdzi się w Polsce i czy stoimy przed nieuchronną zmianą w tym zakresie?

Spośród wielu interesujących paneli w sposób wyjątkowo ciekawy zapowiada się panel: ,,Lider samorządu na miarę kryzysu”. Zaproszeni paneliści będą wspólnie podejmować debatę na temat roli jaką ma pełnić włodarz w tak niepewnych czasach. Obecnie gminy i miasta muszą mierzyć się z rosnącym poziomem inflacji, drastycznym wzrostem cen energii i wzrostem kosztów stałych utrzymania mienia samorządu przy jednocześnie mniejszych wpływach z PIT do budżetu w związku z wprowadzonymi w ostatnim czasie zmianami podatkowymi. Dodatkowo nie możemy zapominać o ciągle rosnących aspiracjach i potrzebach Polaków, którzy konstytuują swoje oczekiwania w sposób co raz bardziej odważy. Warto mieć na uwadze, że to właśnie na barkach samorządu w ostatnich latach Polska wykonała ogromny krok ku rozwojowi. Poprawa jakości życia nie byłaby możliwa bez odważnych decyzji wójtów, burmistrzów, czy prezydentów miast. 
Jak powinien wyglądać lider na miarę obecnie trwającego kryzysu? Jakie stoją przed nim największe wyzwania? Jak poradzić sobie z obecnym kryzysem? To tylko niektóre z pytań na które będą odpowiadać między innymi: Wojciech Bakun – Prezydent Przemyśla, Agron Haxhimali – Prezes Albańskiego Stowarzyszenia Gmin, Andrii Karaush – Przewodniczący Rówieńskiej Rady Obwodowej, Elżbieta Radwan – Burmistrz Miasta Wołomin, Bartłomiej Rajchert – CEO Grupa Doradztwa Strategicznego oraz Jolanta Tyjas  – Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Głównym Partnerem VIII Europejskiego Kongresu Samorządów jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Patronat nad tą inicjatywą sprawuje Związek Powiatów Polskich.

Więcej informacji na temat Kongresu znajdziecie Państwo - TUTAJ.

Zapraszamy do rejestracji pod TYM linkiem.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objął Dziennik Warto Wiedzieć.