Aktualności

31 maja 2023

Relacja z majowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Środki na zrównoważenie dochodów i wydatków bieżących JST oraz problemy z zatwierdzaniem taryf na wodę przez Wody Polskie – to główne tematy majowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkaniu współprzewodniczyli Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, prezes Unii Miasteczek Polskich.

Odznaczenia dla przedstawicieli strony samorządowej i rządowej

Formalne obrady poprzedziło wręczenie odznaczeń dla tych przedstawicieli strony samorządowej i rządowej, które wnieśli wymierny wkład w kształtowanie ruchu samorządowego i budowania dialogu między stroną rządową i samorządową. Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zostali uhonorowani oni Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Wręczenia odznaczeń dokonali razem współprzewodniczący KWRiST.

Ostatni czas był wyjątkowy. Pomimo wielu różnic między stroną rządową i samorządową życie przyniosło takie sytuacje, które spowodowały, że  KWRiST ma sens. Musieliśmy poradzić sobie ze skutkami pandemii, a potem z agresją Rosji na Ukrainę. Obie strony podejmowały wiele działań, które nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony pracowników, którzy obsługują na co dzień Komisję Wspólną – stwierdził podczas ceremonii wręczenia odznaczeń Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, współprzewodniczący KWRiST ze strony rządowej.

Jakie środki na na zrównoważenie dochodów i wydatków bieżących JST?

Następnie informację na temat środków finansowych na zrównoważenie dochodów i wydatków bieżących jednostek samorządu terytorialnego przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Sebastian Skuza.

Jak stwierdził, strona rządowa przygotowała propozycję podziału środków, który jest w analizie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dodał, że szczegółowe informacje zostaną przekazane stronie samorządowej w ciągu najbliższych kilku dni, a może tygodnia.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.