Aktualności

23 czerwca 2023

Echa z prac Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST

20 czerwca br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST. Posiedzenie skupiło się wyłącznie wokół tematów dotyczących nieodpłatnej pomocy prawnej.

Pierwszym punktem spotkania było omówienie projektu ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw. Do tego projektu Związek Powiatów Polskich zgłosił liczne uwagi, które niestety nie spotkały się ze zrozumieniem ze strony resortu sprawiedliwości. Ponadto, przedstawicielka Ministerstwa Finansów, wskazała, że dotacja na realizację zadania jest tak niska, bo system nie jest wykorzystywany efektywnie, a liczba porad udzielanych w punktach jest nadal niska.

W odpowiedzi na tak sformułowanie zarzuty przedstawiciele Związku Powiatów Polskich wskazali, że rząd i resort sprawiedliwości są odpowiedzialni za to jak funkcjonuje system nieodpłatnej pomocy prawnej, bowiem liczba punktów i ich godziny otwarcia są określone w ustawie. Ponadto pamiętać trzeba, że usługi w systemie świadczone są w trybie gotowości (prawnicy otrzymują wynagrodzenie za czas dyżuru, a nie za liczbę porad). Przedstawiciele ZPP zaproponowali następujące rozwiązania: skrócenie o połowę czasu dyżurów przy jednoczesnym zachowaniu wysokości dotacji; przeznaczenie dodatkowych 20% wysokości dotacji na promocję punktów NPP; przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej o możliwości korzystania z darmowych porad w punktach NPP oraz alternatywne przeniesienie wykonywania zadania zleconego na inny podmiot np. wojewodów (skoro ktokolwiek byłby w stanie lepiej wykonać te zadanie za tak niskie środki – co w praktyce jest niemożliwe).

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.