Aktualności

24 czerwca 2023

Relacja z czerwcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Finanse jednostek samorządu terytorialnego, ustalanie taryf na wodę oraz zakłócenie dialogu i niweczenie jego dorobku przez procedowaną w Sejmie nowelizację o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – to główne tematy czerwcowego posiedzenia KWRiST.

Spotkaniu współprzewodniczyli Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, prezes Unii Miasteczek Polskich oraz Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, którego w dalszej części obrad zastąpił Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Odznaczenia dla przedstawicieli strony samorządowej i rządowej

Formalne obrady poprzedziło wręczenie odznaczeń dla przedstawicieli strony samorządowej i rządowej, którzy wnieśli wymierny wkład w kształtowanie ruchu samorządowego i budowania dialogu między stroną rządową i samorządową. Postanowieniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zostali uhonorowani oni Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Wręczenia odznaczeń dokonali razem współprzewodniczący KWRiST.

Odznaczenia otrzymali m.in. pracownicy biura ZPP: r. pr. Katarzyna Liszka-Michałka – ekspert w Dziale Monitoringu Prawnego i Ekspertyz, Agnieszka Marszałek – kierownik Działu Organizacyjno-Finansowego i Obsługi Organów Statutowych oraz Rafał Rudka, kierownik Działu Współpracy, Informacji, Analiz i Programów i redaktor naczelny Dziennika Warto Wiedzieć.

Apel strony samorządowej do premiera

Przed zaopiniowaniem zaplanowanych w porządku obrad projektów aktów prawnych strona samorządowa zwróciła się z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego. Apel odczytał prezydent Sopotu Jacek Karnowski:

Jak Pan doskonale wie, jednostki samorządu terytorialnego mają ogromne problemy ze zrównoważeniem swoich budżetów w zakresie wydatków bieżących. Jest to konsekwencją nałożenia się dwóch czynników – dynamicznie rosnących w wyniku inflacji wydatków przy drastycznym ograniczeniu dochodów własnych. Te ostatnie są przede wszystkim skutkiem reform podatkowych – tylko w tym roku do gmin, powiatów i województw wpłynie z tego tytułu około 30 mld zł mniej. Zaproponowana obecnie w nowelizacji ustawy okołobudżetowej rekompensata zamyka się w kwocie zaledwie 13 mld zł i to podzielonej w sposób nieproporcjonalny do ubytku dochodów. W konsekwencji jedne kategorie gmin otrzymują środki, na które w normalnej sytuacji nie mogłyby liczyć, a inne obserwują narastającą dziurę budżetową.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.