Aktualności

28 lipca 2023

Relacja z lipcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Ustalanie taryf na wodę, niestosowanie przez przedsiębiorstwa państwowe ceny maksymalnej na energię elektryczną i świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa – to główne tematy lipcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Lipcowemu posiedzeniu KWRiST współprzewodniczyli: Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, prezes Unii Miasteczek Polskich oraz – w zastępstwie Pawła Szefernakera, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji – Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Widmo strajku

W imieniu strony samorządowej Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich przedstawił wniosek o informację Ministerstwa Infrastruktury na temat tworzenia uzgodnionych ze stroną samorządową zmian przepisów dotyczących ustalania taryf na wodę. Temat ten był podejmowany na kilku ostatnich posiedzeniach KWRiST.

Mamy teoretycznie ostatnie posiedzenie parlamentu. Jak mi wiadomo, będzie prawdopodobnie jeszcze kolejne, ale oczekujemy od państwa po stronie rządowej naprawdę niepozorowanych, tylko realnych kroków, tym bardziej że przed nami widmo strajku. Pracownicy naszych spółek, którzy zajmują się gospodarką wodno-ściekową, stracili już cierpliwość, a związki zawodowe, które w nich działają, organizują akcję strajkową. To nie z naszego powodu będzie ten strajk, jeśli będzie, ale też chcielibyśmy go uniknąć – stwierdził Marek Wójcik.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.