Aktualności

29 września 2023

Relacja z wrześniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Finansowanie dowozu osób uprawnionych do lokali wyborczych, aktualna sytuacja dotycząca węgla zakupionego przez gminy oraz funkcjonowanie komisji kierujących nieletnich do młodzieżowych ośrodków wychowawczych – to główne tematy wrześniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Wrześniowemu posiedzeniu KWRiST współprzewodniczyli: Grzegorz Cichy, burmistrz Proszowic, prezes Unii Miasteczek Polskich oraz Bartosz Grodecki, podsekretarz stanu w MSWiA w zastępstwie Pawła Szefernakera, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji.

Laureaci Konkursu im. Profesora Michała Kuleszy nagrodzeni

Formalne obrady poprzedziło wręczenie nagród i wyróżnień w jubileuszowej, XX już edycji Konkursu im. Profesora Michała Kuleszy. Ideą tej inicjatywy jest honorowanie najlepszych rozpraw doktorskich oraz prac magisterskich, dotyczących ustroju i działalności samorządu terytorialnego. Partnerami instytucjonalnymi konkursu są m.in.: wydawca miesięcznika „Samorząd Terytorialny” – Wolters Kluwer Polska i Związek Powiatów Polskich.

Protokół z wynikami tegorocznej edycji konkursu odczytał prof. Hubert Izdebski.

I tak za najlepszą rozprawę doktorską została uznana dysertacja Międzynarodowe porozumienia polskiego samorządu terytorialnego w świetle prawa międzynarodowego, którą na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku pod kierunkiem prof. dra hab. Macieja Perkowskiego (promotorem pomocniczym była dr Wioleta Hryniewicka-Filipkowska również z Wydziału Prawa UwB) obronił Konrad Wnorowski.

Komisja Konkursu w kategorii rozpraw doktorskich przyznała również dwa wyróżnienia, które trafiły do Mai Błaszak za rozprawę Zrównoważony rozwój miast w świetle budżetu obywatelskiego, obronioną w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu pod kierunkiem prof. dr hab. Wiesławy Przybylskiej-Kapuścińskej (promotorem pomocniczym była dr Agata Basińska-Zych) oraz Joanny Kaźmierczak za rozprawę Odpowiedzialność za szkodę planistyczną, obronioną na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej.

Komisja Konkursu uhonorowała też Bartosza Tomasza Namiecińskiego – autora najlepszej pracy magisterskiej (Lokowanie wolnych środków w formie depozytu przez samorządowe jednostki sektora finansów publicznych u jednostek samorządu terytorialnego). Praca ta powstała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty Ofiarskiej, prof. USz.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.