Aktualności

6 marca 2024

„Cyfrowy i cyberbezpieczny samorząd – teraźniejszość czy przyszłość?” – panel z udziałem ZPP

Jednym z paneli dyskusyjnych Europejskiego Kongresu Samorządowego, który odbył się 4 i 5 marca br. w Mikołajkach był ten zatytułowany "Cyfrowy i cyberbezpieczny samorząd – teraźniejszość czy przyszłość?".

Usługi świadczone przez administrację publiczną są ważnym elementem każdego samorządu. W ostatnich latach samorządy zaczynają dynamicznie wdrażać tzw. e-usługi mające ułatwić obywatelom załatwianie spraw urzędowych. Eksperci wskazali, że wdrażanie e-usług w urzędach rzeczywiście postępuje. Wciąż jednak jest sporo do nadrobienia.

Jako pierwszy głos w panelu zabrał Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich, który wskazał, że elektroniczne usługi „są, ale są dalekie od ideału”. Według panelisty cyfryzacja w samorządach powinna polegać nie tylko na wdrożeniu rozwiązań i narzędzi, ale również na zmianie stosunku urzędników do innowacyjnych rozwiązań.

W opozycji do Grzegorza Kubalskiego pozostał Grzegorz Napieralski, poseł na Sejm RP, który stwierdził, że w rozwoju cyfryzacji samorządowej „nie jesteśmy aż tak do tyłu”. Zaznaczył jednak, że wiele rozwiązań powinno być wdrożonych nie lokalnie, a centralnie przy wykorzystaniu rządowych narzędzi. Cyfryzacja zdaniem posła powinna być nie tylko intuicyjna, ale przede wszystkim bezpieczna.

W dalszej części panelu moderator poprosił o zabranie głosu Alessandro Moricia z firmy PagoPA S.p.A. Rozmówca opowiedział, jak wygląda wdrażanie e-usług we włoskich samorządach. Przypomniał między innymi ideę Portfelu Europejskiego którego celem jest zapewnienie równej dogodności usług we wszystkich krajach UE.

Rozwój e-usług, mimo że przynosi wiele korzyści, może też powodować liczne trudności zwłaszcza wśród starszych użytkowników. Tego zdania jest między innymi Łucja Barbaszewska reprezentująca firmę Cisco Systems Poland, która podkreśliła, że konieczna jest dobra edukacja wśród osób starszych by zapobiec wykluczeniu cyfrowemu zwłaszcza w kontekście ciągłego rozwoju cyfryzacji, o której mówił Łukasz Cyrwus z Samsung Electronics. Jako przedstawiciel producenta rozwiązań technologicznych powiedział, że jedną z najważniejszych kwestii jest uporządkowanie dotychczasowych rozwiązań i dbałość i bezpieczeństwo.

W dalszej części panelu prelegenci rozmawiali na temat wdrożenia obowiązku e-doręczeń. Według Grzegorza Napieralskiego nowe rozwiązania technologiczne przed wdrożeniem powinny być dobrze przygotowane, proste, intuicyjne i dostępne dla każdego. Natomiast zaufanie do tych działań można budować wśród społeczeństwa wykorzystując między innymi działania miękkie, takie jak programy w telewizji. Z kolei Grzegorz Kubalski zauważył, że e-doręczenia, żeby być skuteczne powinny skupiać się tylko na doręczaniu elektronicznej korespondencji.

Rozmówcy poruszyli również temat dotyczący nierówności rozwoju w cyfryzacji samorządu. Według Grzegorza Napieralskiego najważniejszym czynnikiem w rozwoju cyfryzacji samorządów są fundusze. Panelista wyraził nadzieję na poprawę sytuacji po odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Na koniec głos zabrała Łucja Barbaszewska, która powiedziała co zrobić, gdy samorząd stanie się ofiarą cyberataku. Według panelistki prócz zgłoszenia na policję dobrze stosować algorytmy sztucznej inteligencji do weryfikacji prowadzonych działań a także powiadomić NASK, by uchronić inne samorządy przed niebezpieczeństwem.

Moderatorem panelu był Michał Kanownik ze Związku Cyfrowa Polska.

Partnerem panelu był Związek Cyfrowa Polska. Patronat nad Kongresem sprawował Związek Powiatów Polskich.