Aktualności

8 marca 2024

Innowacje i technologie dla efektywnego recyklingu w branży komunalnej

Targi Ekotech to miejsce, gdzie prezentowane są innowacyjne rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować branżę komunalną. To tam omawiane są również działania przyczyniające się do dalszego rozwoju sektora i wpływające na zwiększenie jego efektywności. Jednym z głównych tematów poruszanych na tegorocznych targach będzie szeroko pojęty recykling i zagadnienia związane z systemem kaucyjnym. Najbliższy Ekotech zaplanowano od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce.

O systemie kaucyjnym i recyklingu

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otwiera nowy rozdział w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. System ten ma potencjał wpłynąć na poprawę efektywności segregacji oraz odzysku opakowań, co jest kluczowe dla osiągnięcia celów ekologicznych. Jest on również wyzwaniem z jakim przyjdzie się zmierzyć polskim przedsiębiorcom i konsumentom. W związku z tym, w programie targów Ekotech zaplanowano debatę pt. „Start systemu kaucyjnego. Znaczenie dla konsumenta i biznesu” organizowaną przez spółkę PolKa-Polska Kaucja, działająca w branży recyklingu w Polsce i za granicą wpierając świadomą edukację ekologiczną.

Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji nt. znaczenia wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Eksperci z branży odpowiedzą na pytania dotyczące zarówno obowiązków producentów, handlu, a także wszystkim konsumentów.

Debatę poprowadzi: Krzysztof Kieszkowski -  Prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko i Przewodniczący Rady Nadzorczej PolKa. Konferencję na temat m.in. systemu kaucyjnego i gospodarki o obiegu zamkniętym przygotowuje także Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego na targi Ekotech. To spotkanie odbędzie się pod hasłem „Razem tworzyMY Ekoświętokrzyskie”. 

Na Ekotech nie zabraknie również przedstawienia mechanizmów wpływających na ekologiczne i ekonomiczne korzyści wynikające z recyklingu. Będą o tym rozmawiać przedstawiciele administracji publicznej, przedsiębiorcy oraz wszystkie osoby zainteresowane kwestiami ochrony środowiska i gospodarowania odpadami. Uczestnicy spotkania branży komunalnej w Kielcach będą mogli wziąć udział w X Międzynarodowym Forum Gospodarki Odpadami, organizowanym pod hasłem „ES”, jak „Efektywność Systemu” w gospodarce odpadami.

Na forum będzie m.in. o innowacyjnych systemach zbiórki odpadów, o systemach kontroli zbiórki odpadów, a także o barierach w osiąganiu wyższych poziomów recyklingu.

W trakcie targów Ekotech zaplanowano również konferencję szkoleniowo-informacyjną Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów FORS o najnowszych trendach i przepisach w branży recyklingu pojazdów, a Firma Ekolog wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Stacji Demontażu Pojazdów Eko-Auto opracowali spotkanie „Ekolog dla samorządów” poświęcone m.in. sporządzaniu dokumentów strategicznych dla samorządów, planowaniu zasobów energetycznych w gminach oraz kwestii porzuconych samochodów na ulicach miast. 

Wśród atrakcji dodatkowych na targach będą cogodzinne pokazy zastosowania i funkcjonalności Ekozgniatarek na stoisku EuroCentrum-Polska, a także konkursy z nagrodami dla odwiedzających targi na stoisku firmy SANTRADE – Centrum Maszyn do Recyklingu. 

Innowacje kluczem do sukcesu

Wystawcy kwietniowych targów Ekotech nieustannie wprowadzają innowacje, które rewolucjonizują branżę komunalną. Prezentowane przez nich technologie zwiększają efektywność recyklingu i przyczyniają się do ochrony środowiska. W Targach Kielce będzie można zapoznać się z ofertą m.in.  takich firm jak: Synerbia, zajmująca się szeroko rozumianą cyfryzacją gospodarki odpadowej, R3polska, producent automatów zwrotnych na puszki aluminiowe oraz opakowania PET – Smart RVM oraz Elkoplast - producent wyrobów do zbiórki, sortowania i transportu odpadów. Do grona Wystawców należy firma Katalizator - ekspert w dziedzinie redukcji LZO oraz EmiPro z wieloletnim doświadczeniem na rynku pomiarów, badań, opracowań i ekspertyz środowiskowych. Podczas nadchodzącej edycji wydarzenia nie zabraknie także nowości. Firma Elkoplast zaprezentuje m.in. Citysolar - inteligentny kosz na odpady zasilany energią elektryczną, Arbena zaoferuje nowe rozwiązania magazynowe i zadaszenia wykonane z trwałych materiałów, firma Bartesko elektryczny pojazd transportowy EWTW 2.02 z osprzętem komunalnym, Synerbia platformę followX, czyli system planowania i monitorowania transportów, a firma Szczot-tech - szczotką do chwastów w ulepszonej wersji. Zeppelin wystąpi z samochodami elektrycznymi Goupil, z przeznaczeniem do branży komunalnej i oczyszczania miast oraz parków. 

Targi Ekotech mają szansę stać się motorem napędowym w polskiej branży gospodarowania odpadami, a to za sprawą nowatorskich rozwiązań i technologii oraz innowacyjnego podejście do recyklingu, ekologii i ochrony środowiska prezentowanych na targach. 

24. edycja targów Ekotech odbędzie się od 10 do 11 kwietnia w Targach Kielce. Wstęp bezpłatny, wystarczy się zarejestrować poprzez stronę: www.targikielce.pl/ekotech

Ekotech odbędzie się w tym samym czasie co Targi Autostrada Nowa Infrastruktura, a także biogospodarcze zawody Hackathon.