Aktualności

9 maja 2025

Echa z prac Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu KWRiST

16 kwietnia, odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W czasie spotkania Ministerstwo Edukacji Narodowej ustosunkowało się m.in. do uwag zgłoszonych przez korporacje samorządowe do projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

O jedną uchwałę za mało

Na posiedzeniu kontynuowano temat podniesiony w marcu przez Związek Powiatów Polskich a dotyczący dopuszczalności podjęcia przez JST uchwały tworzącej nową szkołę z jednoczesnym włączeniem tworzonej placówki do już istniejącego zespołu szkół.

– (…) wywiązał się pewien spór, który może jeszcze bardziej ewoluować, czego byśmy nie chcieli – mówił na poprzednim posiedzeniu Zespołu Piotr Majoch z ZPP. – Po stronie kuratorów – jak się wydaje – istnieje taki pogląd, (…) że jeżeli szkoła nie zostanie wcześniej w osobnej uchwale założona, (…) to wtedy nie będzie można włączyć jej do tego zespołu szkół (…), nie będzie można wykonać tej operacji w ramach jednej uchwały, tylko trzeba będzie to wszystko rozłożyć na dwie uchwały – jedna w sprawie założenia szkoły, druga w sprawie dołączenia szkoły do zespołu. (…) Natomiast, jak się wydaje, na podstawie brzmienia przepisów, nie ma to uzasadnienia prawnego, dlatego że faktycznie w 2023 roku została dokonana nowelizacja Prawa oświatowego, natomiast ten przepis, który konkretnie odnosi się do włączania szkół do zespołu i który umożliwiał wykonywanie tej operacji w jednej uchwale nie uległ zmianie. Wcześniej, przed nowelizacją, możliwość przeprowadzenia takich rzeczy nie budziła wątpliwości.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przychyliło się do stanowiska kuratora oświaty co do braku możliwości włączenia nowej szkoły do istniejącego już zespołu szkół w drodze jednej uchwały. Potwierdziło także, że art. 27 nowelizacji Prawa oświatowego z 2023 r., na który powołują się samorządy, był przepisem przejściowym i regulował tylko te sytuacje, w których podjęto już uchwałę o utworzeniu szkoły i włączeniu jej. Włączenie dokonywało się z dniem 1 września, więc konieczne było uregulowanie tego, czy opinia kuratora jest potrzebna.

– Stan prawny na dziś jest taki, że trzeba najpierw powołać nową szkołę, a następnie uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty, aby można było tę szkołę włączyć do zespołu – powiedział Zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Ogólnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tomasz Głowacki. – Wynika to wprost z brzmienia obowiązujących przepisów. Włączenie musi dotyczyć konkretnego, istniejącego bytu prawnego. (…) W związku z tym wydaje się, że taki sposób procedowania kuratorów oświaty jest prawidłowy.

Zmiany w Karcie Nauczyciela – ZPP zgłasza uwagi

Na posiedzeniu omówiony został projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

Proponowane zmiany dotyczą szeregu istotnych kwestii, w tym uregulowania przypadków, w których nauczyciel zachowuje albo traci prawo do wynagrodzenia za przydzielone, ale niezrealizowane godziny ponadwymiarowe, czy sposobu ustalania liczby godzin ponadwymiarowych w tygodniach, w których przypadają dni ustawowo wolne od pracy czy usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela w pracy. Ponadto, zamiarem ustawodawcy jest wyeliminowanie sytuacji przydzielania nauczycielom zastępstw, w czasie gdy powinni realizować „swój” obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć, skrócenie okresu zatrudnienia nauczyciela początkującego posiadającego wymagane kwalifikacje na podstawie umowy o pracę na czas określony, zmiany w zakresie oceny pracy nauczycieli, czy rozszerzenie uprawnień dotyczących odpraw i nagrody jubileuszowej.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.