Aktualności

20 lipca 2017

Eksperci dokonają przeglądu prawa samorządowego

fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

W środę 19 lipca br. w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie z przedstawicielami ogólnopolskich organizacji: Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP oraz Unii Metropolii Polskich.

Omówiono propozycję utworzenia w Kancelarii Prezydenta RP Zespołu ds. Przeglądu Prawa Samorządowego. Spotkanie prowadził minister Paweł Mucha, odpowiedzialny za współpracę z samorządem w KPRP, a uczestniczył w nim także minister Andrzej Dera oraz Doradcy Prezydenta RP – prof. Cezary Kochalski i Zdzisław Sokal.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta RP, powołanie takiego Zespołu i jego aktywna praca będą urzeczywistnieniem woli Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wyrażonej podczas wystąpienia z okazji majowego Dnia Samorządu Terytorialnego, a także podczas spotkania Prezydenta z przewodniczącymi organizacji samorządowych, które odbyło się 23 maja br. - Doceniając wartość i dorobek polskich samorządów, prezydent wychodzi w ten sposób z inicjatywą wspólnej pracy nad doskonaleniem i upraszczaniem prawa samorządowego. Kluczem do efektywności takiego działania będzie prezydencka inicjatywa legislacyjna – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Prezydenta RP po spotkaniu.

Propozycje KPRP spotkały się z aprobatą przedstawicieli gmin, miast, powiatów i województw. Prace merytoryczne rozpoczną się tuż po okresie wakacyjnym, po formalnym powołaniu Zespołu. Strona samorządowa wyraziła także wolę aktywnego udziału w pracach związanych z przygotowaniem referendum konsultacyjnego w zakresie dotyczącym umocowania polskiego samorządu w Konstytucji RP.

Źródło: KPRP