Aktualności

15 grudnia 2017

Minister cyfryzacji o CEPiK: trwają prace nad stabilizacją systemu

Naszą podstawową intencją, zapewne podobnie jak Państwa, pozostaje by jak najszybciej doprowadzić do pełnej stabilizacji systemu i wyeliminować wszelkie błędy, które mogą utrudniać Państwu pracę - to fragment odpowiedzi udzielonej 8 grudnia br. przez minister cyfryzacji Annę Steżyńską na interwencję Ludwika Węgrzyna, prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosty bocheńskiego dotyczącą kłopotów z funkcjonowaniem systemu CEPiK 2.0.

O piśmie prezesa pisaliśmy tutaj.

Minister informuje, że resort prowadzi aktualnie intensywne prace, które mają zapewnić stabilne działanie systemu po mającym miejsce 13 listopada uruchomieniu produkcyjnym.

- Trzeba mieć świadomość, że po uruchomieniu nowej wersji każdego systemu, szczególnie tej skali, następuje okres tzw. stabilizacji, podczas którego objęty on jest intensywnym monitoringiem, szczególnie pod kątem ewentualnych nieprawidłowości zgłaszanych przez interesariuszy. Po tym okresie dopiero następuje właściwy okres eksploatacji systemu, podczas którego czerpane są zaplanowane korzyści wynikające z nowej funkcjonalności systemu.

Widzimy już, że stabilizacji systemu postępuje. Widać to nie tylko po danych statystycznych dotyczących operacji, ale takie też przychodzą do nas sygnały z kraju. Tam gdzie jest to potrzebne wdrażane są kolejne poprawki. Część została już wgrana, inne są jeszcze w przygotowaniu – czytamy w odpowiedzi szefowej resortu cyfryzacji.

Dziękuję i przepraszam

Minister zwraca uwagę na modelową współpracę z urzędnikami wydziałów komunikacji. Składa za nią serdeczne podziękowania, ale i przeprosiny. - Chciałam nie tylko serdecznie podziękować, ale tam, gdzie jest to potrzebne powiedzieć także PRZEPRASZAM! Mamy świadomość, że szczególnie w pierwszym okresie po wdrożeniu, w wielu miejscach w kraju urzędnicy musieli się zmagać z poważnymi trudnościami – przyznaje minister.

Anna Streżyńska zauważa dające się już zaobserwować korzyści w postaci uszczelnienia rynku motoryzacyjnego dzięki rejestracji negatywnych wyników badań technicznych oraz w postaci lepszej kontroli prawidłowości wprowadzanych do bazy centralnej CEPiK 2.0 danych.

Z pisma wynika, że wolumen rejestrowanych w systemie transakcji wskazuje iż działanie systemu w skali kraju pozwala na obsługę zdecydowanej większości spraw. Zdaniem Anny Streżyńskej obecny poziom ich realizacji zaczyna być już zbliżony względem stanu z przed wdrożenia i statystyka dzienna zrealizowanych spraw w dniu 7 grudnia 2017 r.

Minister przytacza dane statystyczne:

  • zamówiono 21 404 dowody rejestracyjne;
  • wydano 7 493 dowody rejestracyjne;
  • wydano 19 447 pozwoleń czasowych;
  • Przeprowadzono 46 079 badań technicznych w tym 1 669 badań było z wynikiem negatywnym i 16 przerwanych.

Średni wolumen dzienny wykonywanych operacji w zakresie wydawania pozwoleń czasowych w okresie od stycznia do października 2017 r. wynosił 20 960.

Więcej w Dzienniku Warto Wiedzieć.