Aktualności

25 maja 2019

Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku

Święto Wolności i Solidarności będzie trwać od 1 do 11 czerwca w Gdańsku. Na stronie Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku jest już szczegółowy program wydarzenia. Wszystkie szczegóły dotyczące tego wydarzenia mozna znaleźć na stronie www.2019gdansk.pl

Kierując się przesłaniem, jakie przed tragiczną śmiercią zostawił w liście do samorządowców prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, władze miasta zapraszają szczególnie gorąco do udziału w Święcie właśnie reprezentantów małych ojczyzn. W zaproszeniu na te szczególne obchody prezydent Paweł Adamowicz pisał do samorządowców 11 stycznia 2019 r. : „Odpowiedzialność za nadanie rocznicy 4 czerwca 1989 roku odpowiedniej rangi spada na władze samorządowe”, a także „Gorąco zapraszam do udziału w gdańskich uroczystościach, jak też do współpracy, by nadać im wymiar ogólnopolski…”

Program Święta jest niezwykle bogaty i różnorodny, zaplanowany na 11 dni (1 - 11 czerwca). W Gdańsku odbędą się w tych dniach m.in. wystawy, fora obywatelskie, koncerty, spotkania organizacji pozarządowych, warsztaty i festyny dla rodzin, spacery, wykłady, przedstawienia teatralne.

Najważniejsze wydarzenia zaplanowane z myślą o samorządowcach, na które zapraszają organizatorzy Święta:

3 czerwca
10:00 Strefa Społeczna wokół ECS: debaty z NGOs, wspólne szycie flagi
13.30 Zarząd ZMP/innych korporacji
14.30 Samorządna Rzeczpospolita. Samorząd, organizacje społeczne i aktywność obywatelska we współczesnej demokracji (debata)
16.30 Bazylika Mariacka - nabożeństwo ekumeniczne przy grobie śp. prezydenta Pawła Adamowicza (udział prezydentów miast w łańcuchach)
18.30 Debata samorządowa w ramach Międzynarodowego Forum Obywatelskiego: SAMORZĄDOWA EUROPA - PAMIĘCI PAWŁA ADAMOWICZA

4 czerwca
9.00 świąteczne śniadanie w ECS
10.00-10.45 debata byłych prezydentów RP
12.00 W samo południe - w programie m.in: wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, proklamacja DEKLARACJI WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI, wspólne zdjęcie i tort z okazji 30. urodzin polskiej demokracji
14.30 Debata „Samorządna Rzeczpospolita” na Ołowiance (tezy samorządowe) - podczas sesji samorządowcy dokonają bilansu i wskażą kierunki aktywności na najbliższe lata (na podstawie opinii i postulatów samorządowców na temat problemów, z którymi dziś mierzą się samorządy opracowany zostanie pakiet aktualnych problemów, który zostanie przekazany opinii publicznej oraz kluczowym osobom w państwie)
17.00/17:30 przemarsz na Długi Targ / wiec na Długim Targu
18.30 toast za wolność (Dwór Artusa/Piwnica Rajców)
20.00 koncert na Placu Zebrań Ludowych „30 lat Wolności"

W niedzielę 2 czerwca zaplanowano mecz piłkarski, w którym zmierzą się reprezentacje Sopotu i Związku Miast Polskich.

Organizatorzy Święta gorąco zachęcają samorządy w całej Polsce do włączenia się lokalnie w obchody 4 Czerwca.

Propozycje działań w gminach i powiatach:
• Wystawy w przestrzeni publicznej - możliwość skorzystania z materiałów archiwalnych Europejskiego Centrum Solidarności (możliwość pobrania plików ze strony http://2019zbiory.ecs.gda.pl )
• Akcja pn. „Kawa Wolności” - idea polega na włączeniu się kawiarni i restauracji z całej Polski, które między 1 a 11 czerwca serwować będą swoim gościom tzw. „Kawę Wolności"
• Debaty i spotkania nt. znaczenia i wniosków płynących z wyborów 4 czerwca 1989 r. w kawiarniach, bibliotekach i innych miejscach publicznych
• Zamieszczanie informacji o obchodach w wydawanych przez samorządy wydawnictwach - biuletynach i gazetach oraz na nośnikach outdoorowych

W załączeniu zestaw aktualnych informacji i sugestii dotyczących obchodów, zarówno w Gdańsku, jak i w innych miastach oraz powiatach.
Pytania i sugestie można kierować na adres biuro@metropoliagdansk.pl
Pełen program wydarzeń na stronie: www.2019gdansk.pl


Załączniki