Aktualności

10 września 2019

Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku – poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego

modernizacjaroku.org.pl

Statuetka i tytuł „Modernizacja Roku” to niezwykle cenne wyróżnienia. Od ponad dwudziestu lat walczą o nie inwestorzy i wykonawcy, a także projektanci modernizacji. Z każdym rokiem przybywa też obiektów zgłaszanych do konkursu. Coraz więcej pretendentów do nagrody zdaje sobie sprawę, że naprawdę warto chwalić się swoimi sukcesami – i to nie tylko w dużej skali, na potężnych obiektach, ale również tymi mniejszymi, za to niezwykle cennymi i ważnymi dla lokalnych społeczności.

Główną nagrodą w każdej kategorii jest tytuł „Modernizacja Roku”, „Budowa XXI wieku”, drugą w kolejności jest wyróżnienie „Modernizacja Roku” i „Budowa XXI wieku”.

W tym roku tytuł „Modernizacja Roku” 2018 otrzymał Grodzisk Mazowiecki za budowę Mediateki – Interaktywnego Centrum Edukacyjno-Społecznego. Ta modernizacja w głosowaniu otrzymała 9085 głosów. Z kolei wyróżnienie „Modernizacja Roku” zostało przyznane Rzeczenicy w województwie pomorskim za stację uzdatniania wody w Zalesiu. Inwestycja w Rzeczenicy zdobyła w konkursie 127653 głosów.

W konkursie nagrody wręczają również poszczególne instytucje, w tym Związek Powiatów Polskich. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzona została adaptacja zabytkowego budynku Kasy Oszczędności na Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, w powiecie ropczycko-sędziszowskim. Zakres rzeczowy projektu obejmował przebudowę, remont oraz prace konserwatorskie i renowacyjne przy zabytkowym budynku dawnej Kasy Oszczędności, jak również zakup wyposażenia i sprzętu do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacji artystycznej. Misją nowej placówki jest jak najszersze udostępnianie kultury poprzez nowoczesne, multimedialne formy, aktywizowanie kulturowe społeczności poprzez działania artystyczne i edukacyjne, a także generowanie wiedzy i informacji w dziedzinie szeroko pojętej kultury. Budynek o którym mowa wpisany jest w rejestr zabytków jako szczególne dobro kultury regionu. Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 5 mln złotych.

W konkursie nagrodzona została również adaptacja budynku wielofunkcyjnego na budynek mieszkalny – mieszkania wraz z zagospodarowaniem terenu przy ulicy Wiejskiej 8A w Olecku (powiat olecki). Ideą tej modernizacji było zamknięcie mieszkań chronionych dla usamodzielnionych wychowanków, którzy opuszczali rodziny zastępcze i placówki. Mieszkania cieszyły się dużą popularnością, dlatego po ich zamknięciu przez nadzór budowlany, zdecydowało się na pozyskanie środków zewnętrznych. Inwestycja powstała na przełomie roku 2017 i 2018.

Wszystkim laureatom tegorocznej edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku składamy serdeczne gratulacje.

Galeria z tego wydarzenia dostępna jest TUTAJ.