Aktualności

22 lipca 2021

Relacja z lipcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

Realizacja Narodowego Programu Szczepień, coraz częściej występujące powodzie miejskie, a także ustalanie granic niektórych gmin i miast były głównymi tematami posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 21 lipca.

Posiedzeniu przewodniczył Paweł Szefernaker, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z ramienia Związku Powiatów Polskich w posiedzeniu Komisji udział wzięli: Lucyna Sokołowska, Członkini Zarządu Powiatu Rzeszowskiego, Jan Grabkowski, Starosta Poznański oraz Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura ZPP.

Narodowy Program Szczepień

Sprawozdanie z przebiegu Narodowego Programu Szczepień zdał Michał Dworczyk. Podziękował samorządowcom za zaangażowanie na tym polu, zaznaczył jednak, że obecny przebieg szczepień nie jest zadowalający. Obecnie 56% populacji powyżej 18. roku życia przyjęło jedną dawkę szczepionki lub jest zarejestrowanych na szczepienie. Zainteresowanie szczepieniami jest jednak coraz mniejsze. Zdaniem przedstawiciela rządu, wyczerpane zostały programy promujące szczepienia, a także zachęty. W planach jest jeszcze gratyfikacja finansowa dla POZ, w których nastąpi wzrost szczepień wśród pacjentów. Michał Dworczyk podał też przykłady innych państw europejskich, w których wprowadzane są ograniczenia dla osób, które się nie zaszczepiły. Podobne rozwiązania nie są jak na razie brane pod uwagę w Polsce, jednak zgodnie ze słowami Michała Dworczyka, nie można niczego wykluczać.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.