Aktualności

12 lutego 2022

Finanse samorządowe i sytuacja w systemie opieki zdrowotnej podczas wideokonferencji Zarządu ZPP

Finanse samorządowe i sytuacja w obszarze ochrony zdrowia to tematy, które wciąż budzą wiele emocji. Rozmawiali o nich też członkowie Zarządu Związku Powiatów Polskich podczas wideokonferencji, która odbyła się 11 lutego. Spotkaniu przewodniczył Prezes Zarządu, Andrzej Płonka.

Bieżące sprawy istotne dla powiatów przedstawił na początku Grzegorz Kubalski. Zreferował m.in. przebieg posiedzenia Zespołu ds. Systemu Finansów KWRiST, podczas którego poruszono kwestię mechanizmów wydatkowania 8 mld zł otrzymanych przez samorządy w ubiegłym roku do pokrycia wydatków bieżących w roku 2022. Ministerstwo potwierdziło, że poprzez nadwyżkę może to służyć do finansowania wydatków bieżących w tym roku i że nie jest konieczne oczekiwanie na formalne stwierdzenie nadwyżki, wystarczy prognoza, że taka nadwyżka będzie. Ministerstwo Finansów zobowiązało się do potwierdzenia tej interpretacji na piśmie, które ma zostać skierowane do ZPP.

Drugą podniesioną kwestią było tzw. Lex Czarnek – uchwała Senatu została odrzucona przez Sejm, następnie trafi do prezydenta. ZPP w wystąpieniu do prezydenta przypomniało uwagi podnoszone w parlamencie oraz w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nie wiadomo jednak, jaki skutek przyniosą zgłoszone uwagi.  

O kwestii finansów samorządowych, w tym 8 mld zł dla samorządów mówił też Ludwik Węgrzyn. Do końca przyszłego tygodnia Rada Krajowa RIO powinna w trybie obiegowym wydać stanowisko co do tego, że środki będą mogły zostać spożytkowane zarówno na wydatki bieżące, jak i wydatki majątkowe, bez konieczności czekania na bilans z roku ubiegłego.  

W sprawach istotnych dla systemu opieki zdrowotnej mówiła Bernadeta Skóbel. Pierwszą kwestią był projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa. Do projektu ustawy zgłoszono bardzo wiele uwag, ale ze względu na zaprzestanie pełnienia funkcji przez ministra Gadomskiego trwa zawieszenie w tej kwestii.

Podczas najbliższego posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST, Związek Powiatów Polskich zamierza podnieść kwestię finansowania i odrabiania tzw. 1/12 ze świadczeń poza ryczałtowych. ZPP na przykładzie Szpitala Powiatowego w Pszczynie pokazuje, jak destrukcyjny wpływ ma ten mechanizm na finanse szpitali – nie tylko poza sieciowych, ale również sieciowych. Podczas posiedzenia Zespołu, ZPP zamierza ponieść również kwestię finansowania pediatrii. Skończyło się bowiem obowiązywanie przepisu, który pozwala na wystawianie faktur zaliczkowych, jednak nie wszędzie szpitale mogą wrócić do normalnego trybu działania. Specyficzna jest jednak sytuacja szpitali i oddziałów pediatrycznych, ponieważ mniej dzieci trafia do szpitali podczas nauki zdalnej.

Trzecim kluczowym tematem jest kwestia finansowania wynagrodzeń pielęgniarek w DPS-ach. Ministerstwo zobowiązało się, że podczas posiedzenia Zespołu zaprezentowane zostanie konkretne rozwiązanie tej kwestii.

Na konieczność podejmowania systemowych zmian w systemie ochrony zdrowia zwracał też uwagę starosta poznański, wiceprezes Zarządu ZPP Jan Grabkowski, który zaproponował przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia wspólne rozmowy na temat zmian.

Starostowie poruszyli również tematy zmian w przepisach dotyczących obowiązku przerejestrowania samochodu po zakupie a także kwestię dróg powiatowych.