Aktualności

27 września 2022

Local Trends. Europejskie Forum Samorządowe

Nowa perspektywa finansowa UE, adaptacja do zmian klimatycznych czy kwestie związane z uchodźcami to tematy, o których dyskutuje się w samorządach całej Polski. Okazją do porozmawiania o nich w szerszym gronie, podzielenia się doświadczeniami  i obawami czy wysłuchania ekspertów będzie Local Trends – Europejskie Forum Samorządowe. Odbędzie się w Poznaniu w połowie października.

Europejskie Forum Samorządowe to spotkanie przedstawicieli i przedstawicielek samorządów każdego stopnia, biznesu, polityki i nauki. Przez dwa dni omawiane będą najważniejsze problemy, przed jakimi stoją jednostki samorządu, a na zakończenie – wypracowane rekomendacje. Druga edycja imprezy odbywać się będzie w dniach 17-18 października w Poznań Congress Center.

Jak szacują organizatorzy, w tegorocznym EFS weźmie udział około 1,5 tys. osób. Tematów do rozmów – tych mniej i bardziej oficjalnych – nie zabraknie. Program forum, który powstał po rekomendacjach uczestników i uczestniczek zeszłorocznego EFS, pokazuje najważniejsze tematy, z jakimi mierzą się lub będą się mierzyć w niedalekiej przyszłości polskie samorządy.

Jednym z wiodących wątków będą kwestie finansowe – począwszy od nowej perspektywy finansowej UE (inwestycje w infrastrukturę czy w kompetencje społeczne) i miejscu w niej samorządów poprzez rosnące koszty energii – po wsparcie rozwoju przez nowoczesny biznes.

Sporo będzie się też rozmawiać o miastach nowoczesnych, miastach przyszłości. Koncepcja smart city, rozwój oparty na danych (big data), e-mobilność, rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej czy transformacja cyfrowa – to niektóre tematy dyskusji podczas Local Trends.

W Polsce coraz częściej odczuwamy efekty negatywnych zmian klimatu. Jak im przeciwdziałać i jak tworzyć miasta i gminy neutralne klimatycznie? Podczas EFS omawiane będą takie kwestie, jak: budowanie wsparcia i wdrażanie zmian w samorządzie neutralnym dla klimatu; wodór jako paliwo przyszłości; źródła finansowania zielonych transformacji czy zarządzanie lasami.

Migracje to kolejny temat, o którym rozmawiać będą uczestnicy i uczestniczki EFS, począwszy od migracji do metropolii, skończywszy na długofalowych wyzwaniach związanych z napływem uchodźców.

Podczas forum omawiane będą też zagadnienia związane z bezpieczeństwem (i cyberbezpieczeństwem), innowacyjnymi rozwiązaniami dla obszarów wiejskich czy mieszkaniami komunalnymi.

W tym roku po raz pierwszy w ramach Local Trends odbędzie się Forum Rozwoju Miast. Jego VI edycja poświęcona będzie temu, co daje miastu poczucie wspólnoty. Z kolei na Kongresie Regionów, który równie towarzyszy EFS, poruszane będą m.in. tematy promocji poprzez sport i w mediach cyfrowych czy elektrycznych samochodów w służbie samorządów.

Dziennik Warto Wiedzieć objął wydarzenie patronatem medialnym.

Organizatorami Local Trends – Europejskiego Forum Samorządowego są Grupa MTP i Fundacja Centrum Myśli Strategicznych.

Więcej: www.localtrends.pl/efs-poznan/

Rejestracja: www.rejestracjapoznan.localtrends.pl

Wydarzenie to odbywa się pod patronatem Związku Powiatów Polskich.