Aktualności

14 lipca 2025

Echa z prac Zespołu ds. Finansów Publicznych KWRiST

Samorządy mają wątpliwości jak ujmować wydatki związane z ochroną ludności zgodnie z projektowanymi przepisami.

W piątek, 11 lipca, miało miejsce posiedzenie Zespołu do Spraw Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Zespół pozytywnie ustosunkował się do propozycji dotyczącej ustalenia na rok 2026 obszarów wydatkowych jednostek samorządu terytorialnego i wartości ich wag oraz determinant. Bez zmian pozostały natomiast wątpliwości dotyczące ujmowania wydatków związanych z ochroną ludności zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych.

O klasyfikacji wydatków na ochronę ludności

W stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia w nowelizacji proponuje się m.in.: dodanie rozdziału „71013 Prace geodezyjne i kartograficzne na potrzeby organów administracji geodezyjnej i kartograficznej” wraz z objaśnieniami; dodanie rozdziałów w dziale „752 – Obrona narodowa” wraz z objaśnieniami: „75281 Zadania obronne wynikające z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej”; „75282  Zadania obronne wynikające z ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej realizowane przez Państwową Straż Pożarną”. To przede wszystkim do tej części projektu Związek Powiatów Polskich zgłosił zastrzeżenia. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów odpowiedział na zgłoszone uwagi, jednak nie były one wystarczające dla Organizacji.

 W uwadze dotyczącej rozdziału 71013 prosiliśmy o to, żeby państwo wyjaśnili cel – mówiła mec. Bernadeta Skóbel. – (…) tak naprawdę my nie wiemy, dlaczego państwo chcą wyodrębnić dodatkowy rozdział klasyfikacji dedykowany tym czynnościom zlecanym podmiotom zewnętrznym. (…) Natomiast jeżeli chodzi o rozdziały klasyfikacji budżetowej, dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej, oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że wydatki w tym zakresie są ujmowane w różnych rozdziałach klasyfikacji budżetowej. Państwo w ramach tego projektu załatwiacie sobie kwestię ujmowania środków, które są przewidziane w art. 155, natomiast ja patrzę na klasyfikację z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego. Przykładowo: jednostka samorządu terytorialnego na podstawie przepisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej będzie budowała schron. W jakim rozdziale klasyfikacji budżetowej jednostka samorządu terytorialnego będzie ujmowała wydatki na budowę tego schronu w sytuacji, w której jego budowa będzie częściowo finansowana ze środków dotacji przekazywanej w ramach środków przekazywanych w ramach programu ochrony ludności i obrony cywilnej, a częściowo ze środków własnych jednostki samorządu terytorialnego?

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.