Aktualności
25 czerwca 2026Podsumowanie dodatkowego posiedzenia plenarnego KWRiST
Specjalne posiedzenie Komisji miało być miejscem dyskusji o reformie systemu finansów. Zapowiadana debata nie miała jednak miejsca.
W środę, 24 czerwca, odbyło się dodatkowe posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Było ono szczególne, gdyż prawie w całości poświęcone kwestiom związanym z finansami.
Obradom przewodniczyli Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca oraz Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Szymański.
Związek Powiatów Polskich reprezentowali, Dyrektor Biura Rudolf Borusiewicz, jego Zastępca Grzegorz P. Kubalski oraz r. pr. Bernadeta Skóbel.
Ewaluacja ustawy
Najważniejszym punktem obrad była informacja Ministerstwa Finansów o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Resort przedstawił w tym punkcie prezentację dotyczącą oceny skutków reformy po pierwszym okresie jej obowiązywania ze wskazaniem możliwych kierunków dalszych zmian systemowych. Do sekretariatu Komisji trafiło także ponad 70-stronicowe opracowanie tematu.
Ponieważ korporacje samorządowe, pomimo wcześniejszych próśb o przesłanie materiału z większym wyprzedzeniem, otrzymały dokument dopiero w dniu posiedzenia, merytoryczna dyskusja w tym zakresie odbędzie się na kolejnym posiedzeniu plenarnym, 1 lipca.
Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.





