Aktualności

30 marca 2019

20 lat Związku Powiatów Polskich. Jubileuszowe wydanie Dziennika Warto Wiedzieć

Po reaktywacji gmin w 1990 r., na dokończenie reform samorządowych czekaliśmy 8 lat. Wyzwanie to podjął i z sukcesem zrealizował rząd Jerzego Buzka, przywracając mieszkańcom Polski samorząd powiatowy i wojewódzki.

Równocześnie z wprowadzeniem w życie, w ramach reformy ustrojowej państwa, samorządu powiatowego w 1998 r., środowisko samorządowe rozpoczęło działania na rzecz utworzenia ogólnopolskiej reprezentacji powiatów i miast na prawach powiatu. Realia, z jakimi przyszło się mierzyć nowo powstałym jednostkom samorządu terytorialnego, związane ze sposobem przekazanych zadań, stanem otrzymanej infrastruktury technicznej poszczególnych instytucji oraz systemem finansowania, potwierdziły obawy, że powiaty czeka bardzo trudna i długotrwała walka o obronę zarówno swojej tożsamości, jak i interesów społeczności lokalnych w nich zamieszkujących.

W tym roku mija 20 lat, od chwili, gdy powołano wówczas do życia Związek Powiatów Polskich. Z tej okazji redakcja Dziennika Warto Wiedzieć przygotowała specjalną – jubileuszową publikację, a w niej:

  • przypomnienie historii powstania Związku Powiatów Polskich,
  • refleksje prof. Jerzego Buzka, prezesa Rady Ministrów w latach 1997 – 2001,
  • wywiady z prezesami Zarządów wszystkich kadencji ZPP,
  • wspomnieniowa fotogaleria.

Zachęcamy do lektury!


Załączniki