Aktualności

17 września 2019

Echa z ogólnopolskiej konferencji poświęconej sytuacji w służbie zdrowia

Sytuacja w polskiej służbie zdrowia z każdym miesiącem staje się coraz trudniejsza. Najbliższa przyszłość niestety również nie napawa optymizmem. Sytuacja w większości szpitali powiatowych, ale też miejskich jest zła, na co składa się kilka czynników – wprowadzenie „sieci szpitali”, brak zapewnienia właściwego finansowania, brak negocjacji na poziomie centralnym kwestii podwyżek i warunków pracy dla poszczególnych grup zawodowych.

Sytuacja z całą pewnością wymaga konkretnych działań i rozwiązań, które poprzedzone zostaną rzeczową dyskusją. Właśnie dlatego 17 września w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dotycząca Sytuacji Szpitali. Jej inicjatorami był Związek Powiatów Polskich oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Aktualny stan rzeczy prowadzi w konsekwencji do niewydolności szpitali, co w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję podkreślał Andrzej Płonka, Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich. – Posiadamy dane z ponad120 szpitali. Jeszcze w roku 2017 około połowy szpitali osiągnęło ujemny wynik finansowy. Dzisiaj, na dość dużej próbie placówek, to ponad 90%. Dotyczy to szpitali, które się zadłużają i które zadłużać się będą. W ubiegłym roku średnia kwota zadłużenia szpitala osiągała poziom 2 milionów złotych, tymczasem pierwsze półrocze tego roku to już ok. 2,5 milionów. Zatem mnożąc ten wynik przez dwa to już prawie 5 milionów. Ta sytuacja będzie dalej postępować – mówił. – Zabiegamy o to, aby nieustannie być partnerem dla Pana ministra zdrowia, aby chciano z nami rozmawiać, ponieważ sieć szpitali zdecydowanie trzeba poprawić, ona źle działa, jest źle policzona i my to nieustannie mówimy – podkreślał prezes ZPP.

Wkrótce szersza relacja z tego wydarzenia.

Poniżej opublikowane zostały raport przygotowany przez prof. dr hab. Ewelinę Nojszewską, dr Agatę Sielską i Dorotę Gołąb-Bełtowicz oraz prezentację Doroty Gołąb-Bełtowicz.

Wnioski i rekomendacje wynikające z zaprezentowanych raportów oraz dyskusji już wkrótce zostaną zamieszczone na stronie ZPP.


Załączniki